Kule bilardowe jak i bile różnego typu

W bilardzie rozróżniamy zazwyczaj trzy rodzaje gry: Pool, Snooker i Karambol. Każdy z rodzai jest rozgrywany inną ilością bil a niektóre różnią się również rozmiarem. Wybór bil to przede wszystkim kwestia jakiego typu bilarda preferujemy.

Od królewskiego sportu po przyjemność dla wszystkich

Początki bilarda sięgają XVI wieku. W tamtym czasie bilard stał się integralną częścią życia społecznego. W XVIII wieku, oprócz francuskiego Carambolage, rozwinął się brytyjski styl angielskiego bilardu, z którego wywodzi się dzisiejszy bilard pool. W latach 60. XX wieku dodano snookera jako inny popularny wariant.

Dziś znamy ok 35 różnych rodzajach bilarda. Najpopularniejsze z nich, obok pool-a to karambol, snooker, Five-pin bilard, Rosyjska piramida i Bilard Angielski.

Bilard pool? Gra z białą bilą

Najbardziej popularną formą bilardu w Polsce to gra polegająca na wbiciu 16 kolorowych bil do otworów przy pomocy białej zgodnie z przyjętymi zasadami gry. Kula bilardowa ma średnicę 57,2 mm i waży 170 g. Stół bilardowy 9ft używany w zawodach ma pole gry o wymiarach 254x127 cm i jest wyposażony w 6 kieszeni. W domu czy w pubach bardziej popularne są jednak mniejsze rozmiary.

W przypadku bilardu Pool uderzamy bilę białą za pomocą kija bilardowego. Gracze na zmianę podchodzą do stołu, rozumiemy przez to nieprzerwaną grę zawodnika, który gra aż do momentu, kiedy nie udaje mu się wbić żadnej z bil (zgodnie z przyjętymi zasadami).

Snooker ? dla wymagających

Snooker to gra polegająca wbiciu 15 czerwonych oraz 6 różnych kolorach bil zgodnie z obowiązującymi zasadami. Bila do snookera ma średnicę 52,5 mm i waży od 130 do 150 g. Oficjalny stół do snookera to stół o wymiarach 12 stóp z polem gry o wymiarach 3556 x 1778 mm. Ma 6 łuz, które są mniejsze w porównaniu do stołu bilardowego pool.

Podobnie jak w grze pool bilard, uderzamy tylko białą bilą za pomocą kija do snookera. Jednak gra jest o wiele trudniejsza niż pool bilard. Wynika to głównie z dużo większego pola gry, ale także z mniejszych kulek i łuz.

Carambolage - między trzema bilami

W typie karambol, zwanym także karom, w większości odmian gra się tylko trzema bilami (po jednej dla każdego z graczy bądź zespołu) oraz trzecia czerwoną. Karambolowe kulki mają średnicę 61,5 mm i są większe niż bile do snookera czy pool-a.

W przeciwieństwie do bilardu pool czy snookera, nie wbijamy bil do łuz. W związku z tym stół do karambola nie ma dziur. Zamiast tego chodzi o to, by trafić dwie pozostałe bile zgodnie z przyjętymi zasadami.

Kule bilardowe od specjalisty

W sklepie internetowym Lissy znajdziesz bile do snookera, karambolu i bilardu pool o różnych rozmiarach i wzorach. Ciekawostką jest kula bilardowa z indywidualnym grawerem. Można na dowolnej bili umieścić swoje imię czy nazwę klubu bądź dowolny ciąg znaków.