Kij bilardowy ? skarbnica wiedzy

Współczesny kij bilardowy powstał w XVIII wieku i od tego czasu jest stale rozwijany. Wcześniej w bilarda grano kijem podobnym do młotka, a bila była wprawiona w ruch przez uderzenie. Jednak uderzenie bili kijem bilardowym pozwala na znacznie bardziej precyzyjną grę i dlatego szybko stał się popularny.

Najważniejszym wynalazkiem była kapka kija(tip) w 1807 r. wynaleziona przez Francuz Francois Mingaud. Dzięki temu po raz pierwszy można było grać bilą z ?efektem?, co oznacza, że można nadać odpowiedniego obrotu bili, aby wpłynąć na jej kierunek.

Kije bilardowe z drewna, plastiku lub aluminium

Na początku kije były wykonywane tylko z drewna, co się nie zmieniło do dzisiaj. Jednak istnieją również modele wykonane z aluminium lub ze wzmacnianego tworzywa włóknem szklanym bądź włóknem węglowym. Są one znacznie tańsze i dlatego są szczególnie polecane dla początkujących lub okazjonalnych graczy.

Dobór gatunków drewna to niemal filozofia. Każdy gracz ma tutaj swoje własne preferencje. Ogólnie rzecz biorąc, tendencje graczy zawodowych pokazują, że wybierają drewno twardsze. Można powiedzieć, że bardziej miękki szczyt wygina się bardziej niż twardy. Z miękką szczytówką łatwiej jest nadać bili "efekt". Twardsze drewno pozwala na dokładniejszą grę jednak aby uzyskać pożądany "efekt", wymagane jest doświadczenie i technika uderzenia.

Odpowiedni kij do każdego typu gry

Różne odmiany bilarda wymagają odpowiedniego kija bilardowego. Różnią się one przede wszystkim rozmiarem końcówki kija. Przy mniejszej końcówce, wykonasz dokładniejsze i bardziej zróżnicowane uderzenie, podczas gdy szersza końcówka jest bardziej odpowiednia do mocnego uderzenia. Jest to jeden z powodów, dla których wielu profesjonalistów gra kilkoma a nie jednym kijem bilardowym ...

Twarda czy miękka: szczytówka

Górna część kija bilardowego ma za zadanie przekazać w odpowiedniej formie uderzenie zawodnika wprawianej w ruch bili. Dlatego świadomy wybór twardego lub miękkiego rodzaju drewna zapewnia odpowiednie właściwości w grze. Twardsze, wielowarstwowe drewno, wpływa na dokładniejsze uderzenie, przy czym bardziej miękka szczytówka ułatwia wdrażanie efektu do gry.

W szczególności kije High-tech są wykonane z drewna klejonego, które powoduje większą sztywność boczną albo mają szczytówki o zredukowanej wadze na przednim końcu i o kształcie stożkowego walca

Końcówka z funkcją: ferula

Ferule rozumiemy jako przedni koniec szczytówki, która zwykle jest wykonana z tworzywa sztucznego, kości słoniowej lub mosiądzu. Ferula chroni resztę kija przed pęknięciami i szczególnie tłumi twarde uderzenia, ponadto mocujemy do niej kapkę (tip).

Ferula w kijach do rozbijania czy kijach do skoków różni się od standardowych kijów. Ze względu na to, iż ferule muszą wytrzymać większą siłę uderzenia, zwykle składają się z materiałów o wyższej wytrzymałości.

W bezpośrednim kontakcie z bilą: tip (kapka)

Końcówka feruli jest przednim końcem kija bilardowego. Wykonana jest ze skóry i jest dostępny w wersjach jedno i wielowarstwowych. Tip jest zazwyczaj przykręcany co ułatwia wymianę na nowy. W kijach z wyższej półki jest również przyklejany.

W bilardzie pool tip ma zazwyczaj średnicę od 12 do 13 mm, snooker to 9 do 10 mm, a w karambolu 11 mm. Przez zaokrąglenie i nadawanie szorstkiej powierzchni tip pochłania więcej kredy, co pozwala uzyskać bardziej efektowne uderzenia.

Aby uzyskać lepsze wchłanianie kredy przez tip, należy go potrzeć specjalną tarką. Szlifowanie końcówki feruli jest nieuniknione, ponieważ nowa lub uderzana skóra zmniejsza maksymalną możliwą powierzchnię wchłaniania.

Tip to również różne odmiany, miedzy innymi miękkie i twarde. Im jest twardsza tym łatwiej wykonać mocne uderzenie. Jednak wraz ze wzrostem twardości coraz trudniej o techniczne i precyzyjne uderzenie.

Dokładne prowadzenie: szczytówka

Szczytówka to przedłużenie feruli i przy wysokiej jakości kijach jest wykonana z dobrze odleżanego i starannie obrobionego drewna klonowego. Często stosuje się tu również drewno wielowarstwowe i prasowane. Ponieważ szczytówka przechodzi po dłoni gracza podczas gry, powinna być czyszczona z kredy i brudu specjalnymi środkami pielęgnującymi.

W zależności od typu gry kije różnią się także pod względem szlifu szczytówki. Kije bilardowe mają szlif stożkowy lub równoległe. Z kolei kije do Snookera są wyłącznie stożkowe.

Dwie części stają się jedną: złącze (Joint)

Łącznik między szczytówką a trzonkiem (rękojeścią) kija jest nazywany złączem bądź gwintem. Składa się z drewna, mosiądzu, tworzywa sztucznego, kości słoniowej lub polerowanej stali. Do połączenia dwóch części kija złącze występuje jako gwint bądź jako szybko złącze.

Design jak i funkcjonalność: pierścień łączący

Pierścień ozdobny jest dolnym końcem szczytówki i jest bezpośrednim przejściem między drewnem a złączem.

Źródło siły uderzenia: trzonek(rękojeść) kija

W przypadku prostych kijów trzonek składa się z jednego kawałka litego drewna. W większości przypadków dzielimy trzonek na trzy części: część między złączem a uchwytem nazywany jest przedramieniem (tuleja górna). Sam uchwyt jest owinięty taśmą z irlandzkiego lnu lub wykonany z nylonu bądź skóry. Dolny koniec trzonka jest zakończony nasadką (butt cap).

Zwłaszcza w snookerze wyróżniamy również dodatkowe rozszerzenia i kije mostkowe. Jest to spowodowane znacznie większą powierzchnią stołu do snookera, aby móc w optymalny sposób uderzyć bilę w wyjątkowych sytuacjach.

Akcesoria do gry bez ograniczeń

Dzięki odpowiednim produktom do pielęgnacji, kij będzie służyć przez wiele lat bez jakichkolwiek ograniczeń. Należą do nich specjalne środki czyszczące do szczytówki, które niezawodnie usuwają oleje, kredę, wosk i brud. Ponadto specjalne zestawy pielęgnacyjne do przygotowania i szlifowania tipa. Regularnie używane pozwalają, aby kij gładko poruszał się po dłoni przez lata.

Ponadto firma Lissy oferuje także przydatne akcesoria, takie jak kreda, sukna bilardowe, torby i walizki na kije.

Właściwy kij dla każdego gracza

Osoba, która rozgrywa partie tylko od czasu do czasu ma inne oczekiwania wobec kija bilardowego jak zawodowiec grający w klubie czy na zawodach. Dlatego też firma Lissy oferuje wiele różnych modeli w sklepie internetowym.

Wybierz odpowiednią kij dla swojego typu gry. Wybierz ponadczasowy design z drewna, aluminium, włókna szklanego lub kombinacji różnych materiałów. Zapytaj nas, jeśli nie umiesz się zdecydować.